15 ХОРОШИХ ФІЛЬМІВ З ШКІЛЬНОЇ ПРОГРАМИ З ЛІТЕРАТУРИ
Буває так, що ніякими вмовляннями дитину не змусиш читати програмну літературу. У таких випадках на допомогу приходять фільми.
Гаррі Поттер і філософський камінь
Клас: 5
Ось з цього треба починати … Однозначно! Після виходу першої книги про хлопчика-чарівника діти тут же починали випрошувати у батьків другу частину. А що почалося після виходу першого фільму? Справжня поттероманія. Кажуть, що саме фільми і книги про Гаррі Поттера пробудили у юного покоління бажання читати, нехай і фантастику, але ж це тільки перший крок!
Мауглі
Клас: 5
За мотивами книги Редьярда Кіплінга є непоганий фільм 1994 року, правда, сюжет, що розгортається в джунглях, переплітається з любовною лінією, а сам рейтинг фільму позначений, як 16+. Але буквально через півтора місяці нас чекає нова прем’єра видовищного фільму “Книга джунглів” від Walt Disney Pictures. Пухнастий ведмідь Балу говорить голосом Білл Мюррей, а мудра змія Каа – голосом Скарлет Йоханссон. Це перша спільна робота акторів після “Труднощів перекладу”.
Полліанна
Клас: 5
Чудово, що такі книги включають в шкільні програми, не зайвим буде і дорослим прочитати книги Елінор Портер. Історія дівчинки на ім’я Полліанна, яка вчиться знаходити у всьому щось позитивне, була екранізована і в 1919-му, і в 1960-му. Останньою версією є британська 2003 року, рекомендуємо дивитися всією сім’єю.
Маленький принц
Клас: 6
Люди, котрі читали “Маленького принца” в дитинстві і вже зрілому віці, однозначно кожен раз виносять для себе щось нове. Все-таки повість Антуана де Сент-Екзюпері – глибоко філософська. Французький мультиплікаційний фільм 2015 року стало першою повнометражною екранізацією творів і улюбленої для багатьох тисяч глядачів.
Вечори на хуторі біля Диканьки
Клас: 6
За знаменитою повістю Миколи Васильовича Гоголя “Ніч перед Різдвом” є чудовий фільм 1961 року. Яскравий, барвистий він зовсім не схожий на гламурний мюзикл 2001 року. А головне – вдало створені акторами образи. Чого тільки вартий чарівний пройдисвіт-чорт Георгія Мілляра!
Шерлок Холмс
Клас: 7
Можна ризикнути і подивитися всією сім’єю пару частин фільму Гая Річчі з Робертом Дауні-Молодшим. Але назвати їх екранізаціями можна з великою натяжкою. А можна подивитися і популярний серіал з Бенедиктом Камбербетчем “Шерлок”. І нехай час дії відрізняється, але це може підстьобнути дитини не просто засісти за книгу, а ще й зайнятися порівняльним аналізом. Рейтинг і фільму, і серіалу – від 12 років. Але якщо сучасні екранізації дивитися з дитиною незручно, можна звернутися до класики – фільмів з Василем Лівановим у головній ролі.
Гамлет
Клас: 8
Ніяких скорочень, повне відтворення діалогів на мові оригіналу – це телевізійна екранізація 2009 року в Девідом Теннантом. І хоча головні герої носять сучасний одяг, дух твору відтворений просто блискуче. Є й інші варіанти: спектакль з Бенедикт Камбербетч (2015), екранізація Франко Дзеффіреллі 1990 року, де роль Гамлета виконує Мел Гібсон, і чорно-білий двосерійний фільм 1964 року зі Інокентієм Смоктуновським в головній ролі.
Євгеній Онєгін
Клас: 9
Радянський фільм 1959 року по суті – опера Чайковського, тільки не розіграна на сцені, а перенесена на екран. Гарний відеоряд, декорації, гра акторів … Є і більш пізня кіноверсія твору Олександра Сергійовича – британської-американський фільм 1998 з Лів Тайлер і Райфом Файнсом в ролях. Якщо діти в захваті від “Володаря кілець” і “Гаррі Поттера”, то є шанс, що ця екранізація буде ними переглянута.
Знедолені
Клас: 9
У 9 класі, крім обов’язкових “Євгенія Онєгіна”, “Шинелі”, “Героя нашого часу”, читають чимало додаткової літератури, в тому числі і твір Віктора Гюго. Крім відомого гучного мюзиклу 2012 года з Енн Хетеуей і Х’ю Джекманом, де практично всю дію передано за допомогою пісень, є ще і фільм 1998 з Клер Дейнс, Джеффрі Рашем і Ліамом Нісоном. Він коротший за хронометражем. Тому якщо вас не бентежать мюзикли, де співають весь час, рекомендуємо дивитися все-таки більш нову версію.
Анна Кареніна
Клас: 10
Історія жінки, яка робить непростий вибір між благополуччям сім’ї та пристрастю, також була екранізована не раз. Серед найбільш вдалих екранізацій радянський фільм 1967 року зі Тетяною Самойловою в головній ролі, британський 1948 го – з Вів’єн Лі, а також картина 2012 года з Джудом Лоу і Кірою Найтлі. Багато хто знаходить останню версію дещо незрозумілою і дивною через її театралізованість, але це рішення режисера цілком виправдано і досить красиве. Правда, є нюанс, британську версію підліткам рекомендують дивитися в присутності дорослого.
Червоне і чорне
Клас: 10
Французько-італійський фільм 1997 знятий досить близько до роману Стендаля, а за грою Кіма Россі Стюарта, що втілив образ Жюльєна Сореля, спостерігати дуже цікаво. Та й сам фільм гарний, з французьким шармом. Але, мабуть, все-таки це той випадок, коли фільм варто подивитися після прочитання книги. Рейтинг – 16+.
Злочин і кара
Клас: 10
Люди діляться на два типи: ті, хто абсолютно не розуміє, навіщо “Злочин і кару” внесли в шкільну програму, і ті, хто від творів Достоєвського в захваті. Слава Богу, що кінорежисери відносяться до другого типу. Мабуть, найбільш атмосферним є фільм 1969 року. Чорно-біла зйомка якнайкраще підходить до духу роману і допомагає глядачам зрозуміти, що, місто, в якому живуть герої, в буквальному і переносному сенсі вбиває їх … Достойна і британська версія – екранізація ВВС 2002 року. Багато великих планів, тривожний звуковий супровід (як і в версії 1969 року), хороші декорації і реалістичність міста – загалом, до перегляду рекомендовані обидві версії.
Війна і мир
Клас: 10
Цікаво, яку книгу екранізували частіше, ніж “Війну і мир”? Фільмів вже більше десятка – від американської картини 1956 року зі Одрі Хепберн в ролі Наташі Ростової і радянської 1965 Сергія Бондарчука до серіалу 2007 року з Клеменс Поезі, в якому маса невідповідностей. Остання екранізація – костюмований 6-серійний серіал від ВВС. Там не таких багато масштабних сцен військових баталій як фільмі Бондарчука, зате П’єр Безухов Пола Дано набагато ближче до книжкового образу. Та й взагалі, після перегляду серіалу несподівано виникає жаль: чому Толстой не написав ще пару томів?
Парфумер
Клас: 11
“Парфумера” Патріка Зюскінда хотіли зняти і Тім Бертон, і Рідлі Скотт, і Мартін Скорсезе. У підсумку право екранізувати дісталося Тому Тікверц. І режисер зумів передати найголовніше в цій картині – запах. І сморід рибного ринку, і солодкий аромат жовтих слив, і, напевно, навіть той, надприродний, до створення якого так прагнув Гренуй. Але фільм, звичайно, не для людей зі слабкими нервами, тому особам до 17 років – обов’язкова присутність дорослого.
Старий і море
Клас: 11
Історія про старого, який опинився один раз у відкритому морі один на один з великою рибиною, була покладена в основу декількох екранізацій. По-перше, американський фільм 1958 року. По-друге, анімаційний фільм 1999-го, який виграв “Оскар” в номінації “Кращий короткометражний мультфільм”. І, по-третє, британський фільм 1990-го.